The Game Awards 2020 Nominees

Voting is still underway for The Game Awards 2020 Nominees before the show airs December 10th, 2020! Cast your votes on the above linked page or look at the list of nominees below and share your favorite(s) for Game of the Year, etc. πŸ˜€

Watch The Game Awards 2020 Nominee Announcement Video:

The Game Awards 2020: Nominee Announcement Stream

Game of the Year:

  • Animal Crossing: New Horizons – Nintendo
  • Doom Eternal – id Software/Bethesda Softworks
  • Final Fantasy VII Remake – Square Enix
  • Ghost of Tsushima – Sucker Punch Productions/Sony Interactive Entertainment
  • Hades – Supergiant Games
  • The Last of Us Part II – Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment

Best Game Direction:

  • Final Fantasy VII Remake – Square Enix
  • Ghost of Tsushima – Sucker Punch Productions/Sony Interactive Entertainment
  • Hades – Supergiant Games
  • Half-Life: Alyx – Valve
  • The Last of Us Part II – Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment

Best Narrative:

  • 13 Sentinels: Aegis Rim – George Kamitani
  • Final Fantasy VII Remake – Kazushige Nojima, Motomu Toriyama, Hiroaki Iwaki, and Sachie Hirano
  • Ghost of Tsushima – Ian Ryan, Liz Albl, Patrick Downs, and Jordan Lemos
  • Hades – Greg Kasavin
  • The Last of Us Part II – Neil Druckmann and Halley Gross

Best Art Direction:

  • Final Fantasy VII Remake – Square Enix
  • Ghost of Tsushima – Sucker Punch Productions/Sony Interactive Entertainment
  • Hades – Supergiant Games
  • Ori and the Will of the Wisps – Moon Studios/Xbox Game Studios
  • The Last of Us Part II – Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment

Best Score and Music:

  • Doom Eternal – Mick Gordon
  • Final Fantasy VII Remake – Nobuo Uematsu, Masashi Hamauzu, and Mitsuto Suzuki
  • Hades – Darren Korb
  • Ori and the Will of the Wisps – Gareth Coker
  • The Last of Us Part II – Gustavo Santaolalla and Mac Quayle

Best Audio Design:

  • Doom Eternal – id Software/Bethesda Softworks
  • Half-Life: Alyx – Valve
  • Ghost of Tsushima – Sucker Punch Productions/Sony Interactive Entertainment
  • Resident Evil 3 – Capcom
  • The Last of Us Part II – Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment

Best Performance:

  • Ashley Johnson as Ellie – The Last of Us Part II
  • Laura Bailey as Abby – The Last of Us Part II
  • Daisuke Tsuji as Jin Sakai – Ghost of Tsushima
  • Logan Cunningham as Hades – Hades
  • Nadji Jeter as Miles Morales – Spider-Man: Miles Morales

Games for Impact:

  • If Found… – Dreamfeel/Annapurna Interactive
  • Kentucky Route Zero – Cardboard Computer/Annapurna Interactive
  • Spiritfarer – Thunder Lotus Games
  • Tell Me Why – Dontnod Entertainment/Xbox Game Studios
  • Through the Darkest of Times – Paintbucket Games/HandyGames

Best Ongoing Game:

  • Apex Legends – Respawn Entertainment/Electronic Arts
  • Destiny 2 – Bungie
  • Call of Duty: Warzone – Infinity Ward/Raven Software/Activision
  • Fortnite – Epic Games
  • No Man’s Sky – Hello Games

Best Independent Game:

  • Carrion – Phobia Game Studio/Devolver Digital
  • Fall Guys – Mediatonic/Devolver Digital
  • Hades – Supergiant Games
  • Spelunky 2 – Mossmouth
  • Spiritfarer – Thunder Lotus Games

Best Mobile Game:

  • Among Us – InnerSloth
  • Call of Duty: Mobile – TiMi Studios/Activision
  • Genshin Impact – miHoYo
  • Legends of Runeterra – Riot Games
  • PokΓ©mon CafΓ© Mix – Genius Sonority/The PokΓ©mon Company

Best Community Support:

  • Apex Legends – Respawn Entertainment/Electronic Arts
  • Destiny 2 – Bungie
  • Fall Guys – Mediatonic/Devolver Digital
  • Fortnite – Epic Games
  • No Man’s Sky – Hello Games
  • Valorant – Riot Games

Best VR/AR Game:

  • Dreams – Media Molecule/Sony Interactive Entertainment
  • Half-Life: Alyx – Valve
  • Iron Man VR – Camouflaj/Sony Interactive Entertainment
  • Star Wars Squadrons – Motive Studios/Electronic Arts
  • The Walking Dead: Saints & Sinners – Skydance Interactive

Innovation in Accessibility:

  • Assassin’s Creed Valhalla – Ubisoft Montreal/Ubisoft
  • Grounded – Obsidian Entertainment/Xbox Game Studios
  • Hyperdot – Tribe Games/Glitch
  • The Last of Us Part II – Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment
  • Watch Dogs Legion – Ubisoft Toronto/Ubisoft

Best Action Game:

  • Doom Eternal – id Software/Bethesda Softworks
  • Hades – Supergiant Games
  • Half-Life: Alyx – Valve
  • Nioh 2 – Team Ninja
  • Streets of Rage 4 – Dotemu

Best Action/Adventure Game:

  • Assassin’s Creed Valhalla – Ubisoft Montreal/Ubisoft
  • Ghost of Tsushima – Sucker Punch Productions/Sony Interactive Entertainment
  • Spider-Man: Miles Morales – Insomniac Games/Sony Interactive Entertainment
  • Ori and the Will of the Wisps – Moon Studios/Xbox Game Studios
  • Star Wars Jedi: Fallen Order – Respawn Entertainment/Electronic Arts
  • The Last of Us Part II – Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment

Best Role-Playing Game:

  • Final Fantasy VII Remake – Square Enix
  • Genshin Impact – miHoYo
  • Persona 5 Royal – Atlus/Sega
  • Wasteland 3 – inXile Entertainment/Deep Silver
  • Yakuza: Like a Dragon – Ryu Ga Gotoku Studio/Sega

Best Fighting Game:

  • Granblue Fantasy Versus – Arc System Works/Cygames/Xseed Games
  • Mortal Kombat 11: Ultimate Edition – NetherRealm Studios/WB Games
  • Street Fighter V Champion Edition – Dimps/Capcom
  • One-Punch Man: A Hero Nobody Knows – Spike Chunsoft/Bandai Namco
  • Under Night In-Birth Exe:Late[cl-r] – French Bread/Arc System Works/Aksys

Best Family Game:

  • Animal Crossing: New Horizons – Nintendo
  • Crash Bandicoot 4: It’s About Time – Toys for Bob/Activision
  • Fall Guys – Mediatonic/Devolver Digital
  • Mario Kart Live: Home Circuit – Velan Studios/Nintendo
  • Minecraft Dungeons – Mojang Studios/Xbox Game Studios
  • Paper Mario: The Origami King – Nintendo

Best Sim/Strategy Game:

  • Crusader Kings III – Paradox Interactive
  • Desperados III – Mimimi Games/THQ Nordic
  • Gears Tactics – Splash Damage/The Coalition/Xbox Game Studios
  • Microsoft Flight Simulator – Asobo Studio/Xbox Game Studios
  • XCOM: Chimera Squad – Firaxis Games/2K Games

Best Sports/Racing Game:

  • Dirt 5 – Codemasters
  • F1 2020 – Codemasters
  • NBA 2K21 – Visual Concepts/2K
  • FIFA 21 – EA Vancouver/EA Sports
  • Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2 – Vicarious Visions/Activision

Best Multiplayer Game:

  • Animal Crossing: New Horizons – Nintendo
  • Among Us – InnerSloth
  • Call of Duty: Warzone – Infinity Ward/Raven Software/Activision
  • Fall Guys – Mediatonic/Devolver Digital
  • Valorant – Riot Games

Best Debut Game:

  • Carrion – Phobia Game Studio/Devolver Digital
  • Mortal Shell – Cold Symmetry/Playstack
  • Raji: An Ancient Epic – Nodding Heads Games/Super.com
  • RΓΆki – Polygon Treehouse/United Label
  • Phasmophobia – Kinetic Games

Most Anticipated Game:

  • Elden Ring – FromSoftware/Bandai Namco Entertainment
  • God of War sequel – SIE Santa Monica Studio/Sony Interactive Entertainment
  • Halo Infinite – 343 Industries/Xbox Game Studios
  • Horizon Forbidden West – Guerrilla Games/Sony Interactive Entertainment
  • Resident Evil Village – Capcom
  • Breath of the Wild sequel – Nintendo

Content Creator of the Year:

  • Alanah Pearce
  • Jay-Ann Lopez
  • Nick “NICKMERCS” Kolcheff
  • Timothy “TimTheTatman” Betar
  • Rachell “Valkyrae” Hofstetter

Best eSports Game:

  • Best Call of Duty: Modern Warfare – Infinity Ward/Raven Software/Activision
  • Counter-Strike: Global Offensive – Valve
  • Fortnite – Epic Games
  • League of Legends – Riot Games
  • Valorant – Riot Games

Best eSports Athlete:

  • Ian “Crimsix” Porter (Dallas Empire, Call of Duty League)
  • Heo “Showmaker” Su (Damwon Gaming, League of Legends)
  • Kim “Canyon” Geon-bu (Damwon Gaming, League of Legends)
  • Anthony “Shotzzy” Cuevas-Castro (Dallas Empire, Call of Duty League)
  • Matthieu “ZywOo” Herbaut (Team Vitality, Counter-Strike: Global Offensive)

Best eSports Coach:

  • Danny “zonic” Sorensen (Astralis, Counter-Strike: Global Offensive)
  • Dae-hee “Crusty” Park (San Francisco Shock, Overwatch League)
  • Fabian “Grabbz” Lohmann (G2 Esports, League of Legends)
  • Lee “Zefa” Jae-min (T1, League of Legends)
  • Raymond “rambo” Lussier (Dallas Empire, Call of Duty)

Best eSports Event:

  • BLAST Premier: Spring 2020 European Finals (Counter-Strike: Global Offensive)
  • Call of Duty League Championship 2020 (Call of Duty: Modern Warfare)
  • IEM Katowice 2020 (Counter-Strike: Global Offensive)
  • 2020 League of Legends World Championship (League of Legends)
  • 2020 Overwatch League Grand Finals (Overwatch)

Best eSports Host:

  • Alex “Goldenboy” Mendez
  • Alex “Machine” Richardson
  • Eefje “Sjokz” Depoortere
  • James “Dash” Patterson
  • Jorien “Sheever” van der Heijden

Best eSports Team:

  • Damwon Gaming (League of Legends)
  • Dallas Empire (Call of Duty League)
  • G2 Esports (League of Legends)
  • San Francisco Shock (Overwatch League)
  • Team Secret (Dota 2)

My Game of the Year pick went to Half-Life: Alyx but that wasn’t chosen, so I voted Doom Eternal as it’s the one I played the most, but with the Corona crisis quarantining most of humanity right as Animal Crossing: New Horizons got released and sold over 26 million copies I bet that’s going to win. How about you?

I cannot believe The Last of Us Part II got the most nominations with 10 in total, considering most fans hated it like the plague with its you-went-too-far violence obsession.

What are your The Game Awards 2020 Nominee favorites?